RESULTS

RESULTS  2022

International art concourse “BITOLA 2022” was announced in early September 2021 and lasted until 20 February 2022. The competition was attended by 450 schools with a total of 22.500 children art paintings from 40 countries from Europe and the world.

International jury of a total number of incoming works on the concourse (22.500) choose 777 paintings for the 40-th Jubilee International Exhibition of children’s art works “BITOLA 2022”, which will be open on May 23-rd 2022 at the National gallery “Montmartre” – Bitola (North Macedonia).

Winner of the award “GRAND PRIX 2022”

  • “ATOLYE VEYSEL ACAR” - TRABZON  (TURKEY)

Honorary award “KOSTA HADZI ANTONOVSKI”
(FOR LONG-TERM PARTICIPATION, COOPERATION AND CONTRIBUTION)

  • IRINA KRUCHININA - CHILDREN'S ART STUDIO “ROSTOK” - OB (RUSSIA)

Award “Prof. D-r BOGOMIL KARLAVARIS”
(FOR LIFETIME ACHIEVEMENT)

  • SVETLANA VESHICH RALEVICH - LIKOVNI ATELJE "ARTINO" - BELGRADE (SERBIA)

AWARD "SPECIAL COLLECTION"

  • SZENT IMRE KATOLIKUS ALT. ISKOLA - KECSKEMET (HUNGARY)
  • SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX "VENIAMIN COSTACHE" - MANASTIREA NEAMT (ROMANIA)
  • OS "DANILA LOKARJA" - AJDOVSHCHINA (SLOVENIA)

Award - PARTICIPATION on “THE SMALL MONTMARTRE 2022”

  • “SIMPLY ART” - HONG KONG (CHINA)
  • SCHOOL 1955 (1188) - MOSCOW (RUSSIA)
  • “ATOLYE VEYSEL ACAR ” - TRABZON (TURKEY)
  • SHIRLEY’S FINE ART SCHOOL - LAPID (ISRAEL)
  • LIKOVNI ATELJE “ARTINO” - BELGRADE (SERBIA)
  • ROKYTSKYI CHILDREN'S ART SCHOOL - VOLODIMIR-VOLYNSKY (UKRAINE)
  • YEOW CHYE ART STUDIO - AYER ITAM (MALAYSIA)
  • ASOCIATIA CULTURALA “ARTE. RO” - PIATRA NEAMT (ROMANIA)
  • MLODZIEZOWY DOM KULTURY- RYBNIK (POLAND)
  • ZUSH LADISLAVA MEDNYANSZKEHO - SPISHSKA BELA (SLOVAKIA)
  • H.R.H. PRINCESS SIRINDHORN ART CENTRE - WANGSAPHUNG (THAILAND)
  • DETSKAYA SHKOLA ISKUSSTV im. R.V.SERDYUKA - KERCH - CRIMEA
  • WORKSHOP “EMART” - SUBOTICA (SERBIA)
  • CHILDREN’S ART SCHOOL “KOLORIT” - PLEVEN (BULGARIA)
  • CHILDREN'S ART STUDIO "ROSTOK" - OB (RUSSIA)
  • ZAKLADNA UMELECKA SHKOLA HLOHOVEC - HLOHOVEC (SLOVAKIA)
  • JU SREDNJA LIKOVNA SHKOLA "PETAR LUBARDA" - CETINJE (MONTENEGRO)
  • SSH "IVAN GORAN KOVACHICH" - KISELJAK (BOSNIA & HERCEGOVINA)
  • CETIN SEN BILIM SANAT MERKEZI - KAYSERI (TURKEY)
  • NATIONAL CULTURAL CHILDREN CENTER  - TIRANA (ALBANIA)
  • SHORIN JUNIOR HIGH SCHOOL - CHIGASAKI (JAPAN)
  • ARTS SCHOOL "ARTEYA" - TARGOVISHTE (BULGARIA)
  • "MASTER AND I" - TORZHOK (RUSSIA)
  • SHKOLA ZAPRIMIJENJENU UMJETNOST U RIJECI - RIJEKA (CROATIA)
  • CHILDREN'S ART STUDIO "ST.CYRIL AND METHODI" - BITOLA (NORTH .MACEDONIA)

Award for best collection – “GOLDEN BRUSH”

  1. MBUDO "LESOSIBIRSKAYA DHSH nr.1" - LESOSIBIRSK  (RUSSIA)
  2. CHILDREN'S ART SCHOOL nr:3 OF THE CITY SOCHI - SOCHI (RUSSIA)
  3. ZUSH "KAROLA PADIVEHO" - TRENCHIN (SLOVAKIA)
  4. MBU DO DHSH - ZELENOGORSK (RUSSIA)
  5. CHILDREN'S ART SCHOOL nr:2 - ODESSA (UKRAINE)
  6. ART-STUDIO "PRIKAZEN SVJAT" - SOFIA (BULGARIA)
  7. CHILDREN'S ART SCHOOL nr:6 - LIPETSK (RUSSIA)
  8. ZAKLADNA UMELECKA SHKOLA - KEZHMAROK (SLOVAKIA)
  9. CHILDREN'S ART SCHOOL CLUB UNESCO - PAVLODAR (KAZAKHSTAN)
  10. LYCEUM OF ARTS 133 - KHARKOV (UKRAINE)
  11. KASET ART STUDIO - SURATTHANI (THAILAND)
  12. BOU DO DHSH nr:3   im.E.V. GUROVA - OMSK (RUSSIA)
  13. NILUFER BELEDIYESI OZLUCE ILKOKULU - BURSA (TURKEY)
  14. GIMNAZIJA "BOLYAI" - SENTA (SERBIA)
  15. UNITED CHILDREN'S COMPLEX FINE ARTS SCHOOL - TARGOVISHTE (BULGARIA)
  16. ZAKLADNA UMELECKA SHKOLA - MARTIN (SLOVAKIA)
  17. BIG HOUSE ART WORKSHOP - HONG KONG (CHINA)
  18. PU "CHIKA JOVA ZMAJ" - PIROT (SERBIA)
  19. SZSH UNES - NITRA (SLOVAKIA)
  20. ZAKLADNA UMELECKA SHKOLA - PLZEN (CZECH REPUBLIC)
  21. ARCHWAY OF DREAM DRAWING - GEORGETOWN (MALAYSIA)
  22. "NEPKOR" HUNGARIAN CULTURE CENTER - SUBOTICA (SERBIA)
  23. MBUDO G.SOCHI DHSH nr:2 - SOCHI (RUSSIA)

RESULTS 2017

International art concourse “BITOLA 2017” was announced in early September 2016 and lasted until 20 February 2017. The competition was attended by 275 schools with a total of 9159 children art paintings from 28 countries from Europe and the world.

International jury of a total number of incoming works on the concourse (9159) choose 899 paintings for the 35-th jubilee International Exhibition of children’s art works “BITOLA 2017”, which will be open on May 23-rd 2017 at the National gallery “Montmartre” – Bitola (Macedonia).

Winner of the award “GRAND PRIX 2017”

· ZUSH SPISHSKA BELA

SPISHSKA BELA (SLOVAKIA)

AWARD “Prof.D-r BOGOMIL KARLAVARIS” FOR LIFETIME ACHIEVEMENT

· Art teacher NJEGOSH ARNAUT – VLASENICA (R.SRPSKA – B&H)

Award – PARTICIPATION on “THE SMALL MONTMARTRE 2017”

· ZUSH SPISHSKA BELA - SPISHSKA BELA (SLOVAKIA)

· “SIMPLY ART” – HONG KONG (CHINA)

· SCHOOL 1955 (1188) – MOSCOW (RUSSIA)

· “VEYSEL ACAR ATOLYESI” – TRABZON (TURKEY)

· SHIRLEY’S FINE ART SCHOOL – LAPID (ISRAEL)

· LIKOVNI ATELJE “ARTINO” – BELGRADE (SERBIA)

· PALAC MLODZIEZY – WARSZAWA (POLAND)

· YEOW CHYE ART STUDIO – AYER ITAM (MALAYSIA)

· ASOCIATIA CULTURALA “ARTE. RO” – PIATRA NEAMT (ROMANIA)

· MLODZIEZOWY DOM KULTURY – RYBNIK (POLAND)

· REPUBLIC LYCEUM OF ARTS – VLADIKAVKAZ (RUSSIA)

· LICEUL DE ARTE PLASTICE “NICOLAE TONITZA” – BUCHAREST (ROMANIA)

· BANNADOKMAI SCHOOL – WANGSAPHUNG (THAILAND)

· DETSKAYA SHKOLA ISKUSSTV im. R.V.SERDYUKA – KERCH – CRIMEA

· CHILDREN’S ART STUDIO “ROSTOK” – OB (RUSSIA)

· FINE ART STUDIO DASHA BATEMBERGSKA – TARGOVISHTE (BULGARIA)

· CHILDREN'S ART STUDIO "ST.CYRIL AND METHODI" - BITOLA (MACEDONIA)

Award for best collection – “GOLDEN BRUSH”

1. YOUNG ENVOYS INTERNATIONAL – HYDERABAD (INDIA)

2. BANKIM MEMORIAL CHILD ART CENTRE – NAVI MUMBAI (INDIA)

3. KIDS PALETTE CREATIVE ART WORKSHOP – HONG KONG (CHINA)

4. SUKROMNA ZAKLADNA UMELCKA SHKOLA – KOSH (SLOVAKIA)

5. MADZARSKI KULTURNI CENTAR “NEPKER” – SUBOTICA (SERBIA)

6. OS “PETFI SHANDOR” – HAJDUKOVO (SERBIA)

7. GALERIA I OSRODEK PLASTYCZNEJ TWORCZOSSI DZIECKA – TORUN (POLAND)

8. ART STUDIO “PRIKAZEN SVJAT” – SOFIA (BULGARIA)

9. ARTS SCHOOL “ARTEYA” – TARGOVISHTE (BULGARIA)

10. FINE ART STUDIO DASHA BATEMBERGSKA – TARGOVISHTE (BULGARIA)

11. SARANSK ART SCHOOL F.V. SYCHKOVA – SARANSK (RUSSIA)

12. ZUSH “OTOKARA SHEVCHIK” – PISEK (CZECH REPUBLIC)

13. BAHCESEHIR OKY ANUS COLLEGE – ISTANBUL (TURKEY)

14. SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX “VENIAMIN COSTACHI” – NEAMT (ROMANIA)

15. CHILDREN ART SCHOOL 1 – LVIV (UKRAINE)

16. ART SCHOOL – YUZHNY (UKRAINE)

17. LICEUM OF ARTS 133 – KHARKOV (UKRAINE)

18. IMRE KATOLIKUS OVODA ES ALTALANOS ISKOLA – KECSKEMET (HUNGARY)

19. SLSH “PETAR LUBARDA” – CETINJE (MONTE NEGRO)

20. OS “VUK KARADZICH” – VLASENICA (R.SEPRSKA – B&H)

21. OS “ANTUN NEMCHICH GOSTOVINSKI” – KOPRIVNICA (CROATIA)

22. SHKOLA ISKUSSTV – NORILSK (RUSSIA)

23. MEB OZEL COCUK SANAT ATOLYESI – IZMIR/NARLIDERE (TURKEY)

24. ART STUDIO “SLAVKO ZUPAN” – LJUBLJANA (SLOVENIA)

Guests on “THE SMALL MONTMARTRE OF BITOLA 2017”

1. ANNA BOZHIKOVA, 17 – SPISHSKA BELA (SLOVAKIA)

2. POLAWAT SAMADEE, 16 – WANGSAPHUNG (THAILAND)

3. NG CHEE YING, 18 – AYER ITAM (MALAYSIA)

4. TOH YAN AN, 17 – AYER ITAM (MALAYSIA)

5. HANNA WROBLEWSKA, 16 – RYBNIK (POLAND)

6. ANTONINA OSIPENKO, 13 – OB (RUSSIA)

7. DENIS IKONNIKOV, 14 – MOSCOW (RUSSIA)

8. VITALIIA KRUICHKOVA, 16 – MOSCOW (RUSSIA)

9. NADA EL SAYED, 16 – ALEX (EGYPT)

10.BILAL AKSOY, 17 – TRABZON (TURKEY)

11.ANDREA NARSUDI, 15 – BELGRADE (SERBIA)

12.TAM SZE CHING ARIEL, 15 – HONG KONG (CHINA)